6.1.07

Evelyn Sepp: Tervishoiumatemaatika


Armsad lugejad! Ma tahaksin kõigepealt tänada kõiki, kes viimastel päevadel siia lehele on sattunud. Ühtlasi kõiki neid, kes on minu lehte ühes või teises kontekstis ära maininud või eraviisiliselt kasulikke soovitusi jaganud. Eriti suur aitäh, Peeter. Kõik Need lilled on Teile!

Püüan edaspidi vastata ka kommentaaridele. Aga enne veel räägin pakilisest asjast.

Nimelt, kriisist või suisa tulekahjust tervishoius, kus sädemest on tõusmas lõõmav kahjutuli.

Tervishoiutöötajate streik on küll see, millega tuleb kohe täna tegeleda, aga see ei ole kaugeltki kõik. Põhiküsimus on väärtustes ja perspektiivitundes.

Näiteks selles, kui mõistlik on, et Tartu Ülikooli arstitudengeid on hiljem Eesti tööjõuturul nii alamakstud, et on sunnitud tööd otsima mõnes välisriigis.

Tühjaks jäänud kohad ja üha suurenev vastuvõtt arstiteaduskonda tekitab aga veel ühe probleemi, millele üks tuttav arst hiljaaegu mu tähelepanu juhtis - andekaid ja vastutustundlikke noori, kellele arstikutse tõesti sobiks, nii palju lihtsalt ei ole. See tähendab ka seda, et me koolitame massiliselt neid, kelle juures me ennast arstida ei taha ja tegelikult kes ise kah ei taha meid tohterdada.

Keegi meist ei arva, et me riigina peaksime maksma sadades miljonites kroonides kooliraha selleks, et Põhjamaade tervishoidu toetada.

Kokkuvõte toimuvast

2. jaanuaril saime teada, et tervishoiutöötajate toetuseks on valmis streikima ka transporditöötajad ning neid toetavad ka haridustöötajad.

Kabinettides löödud poliitilised lahingud jõudsid avalikkuse ette siis, kui Keskerakonna esimees Edgar Savisaar teatas toetusest streikijate nõudmisele. Oma avalduses rääkis ta ettepanekutest, mida Keskerakond on tervishoiu toetuseks teinud ning mida Reformierakond pole toetanud.

Reformierakond teatas vastuseks, et nende eesmärk on streik ära hoida ning süüdistas Keskerakonda tõsise teema farsiks pööramises.

Keskerakond ei jäänud vastust võlgu. Teatades, et Reformierakond püüab teemat maha vaikida, numbrid kuidagi viisi klappima saada ning eluga edasi minna.

Ilmselt mõistes, et tervishoius pöörab asi neile jamaks, ajas Reformierakond laupäevaks jalule oma teise ešeloni ning Tallinna Piirkonna nimel prooviti palli sotsiaalministri vastutusalasse tagasi lüüa.

Sotsiaalminister Jaak Aabile (Keskerakond) andis see võimaluse veel üks kord meelde tuletada ettepanekuid, mille Reform on varasemalt tagasi lükanud.

Rumal viga Reformierakonna avalduses oli Aabi poolt varem välja pakutud 20% + 20%-lise palgatõusu takka kiitmine (miks tähtsal teemal, tähtsusetu, tundmatu ja ilmselgelt ka asjatundmatu poliitik kommentaari andma pandi?).

Selle peale sai Aab rahulolevalt konstateerida, et Reform on lõpuks ometi hakanud aru saama, et arstide palk vajab tõstmist tema poolt pakutud moel ning kutsus Reformierakondlasi ka ülejäänud Keskerakonna ettepanekuid toetama.

Teema areneb loomulikult edasi, aga olgu see vahekokkuvõtteks.
Nüüd küsivad ilmselt paljud, et miks ma valitsuserakonna liikmena siin keerulise olukorra üle kurdan. Aga oluline on mõista, et streigi ärahoidmine ei ole vaid valimisseelse ebamugava küsimuse päevakorrast mahavõtmise, vaid kogu süsteemi jätkusuutlikkuse tagamine, millest oleneb 1,4 miljoni inimese ravi ja usaldus Eesti tervishoiusüsteemi vastu tervikuna. Seega puutuvad poliitilised valikud edasise lahendamisse iseäranis teravalt. Kokku põrkab kaks maailmavaadet.
Reformierakonna retsept asja lahendamiseks on haarata riiulilt nuudli kiirsupp ja veenda publikut, et saite ju kõhu kiiresti täis. Numbrid klapivad, olge ometi rahul!
Teisalt aga Keskerakond, kelle arvates lihtsalt kiirete lahenduste asemel on tarvis põhimõttelisi lahendusi. Keskerakond ei ole nõus numbritega sahistama ja fundamentaalseid otsuseid tulevikku lükata.
Siit johtubki peamine vahe kahe erakonna vahel – Reformierakonnale on piisav kui statistiliselt on kõik justkui OK, Keskerakond aga on rahul siis, kui ka päris inimestel on kõik OK.
Keskerakond tunneb end tervishoiukorralduses koduselt. Meil ei ole vaja kiiresti “mugavamate ja lihtsamate” teemade juurde naasta. Me ei pelga sel teemal ka vaidlust pidada, mille üheks ja oluliseks osaks oleks ka meedikute palgaküsimused.

Eks lähinädalad näita, kes küsimuse lahendada suudab.

Teie Evelyn Sepp

17 comments:

unekott said...

muidugi, eks ole ka juba aeg valimiseelseid lubadusi anda ning raha laial käel rahvale jagada... arstid tabasid õige hetke streikimiseks.
järgmiste valimiste eel võtavad enda read kokku õpetajad, siis korrakaitsjad ja siis ongi kõik jälle "tehtud"

Rain said...

Pidasin Keskerakonda vasakpoolseks erakonnaks, aga kahjuks olen nüüd pettunud. Ma olen tänulik Estonia uurimise eest, aga arstide suhtes võiksite olla mõistvam. Arstide streigiga väljendas solidaarsust isegi Vasakpartei. Peate väga pingutama, et ka nendel valimistel minu hääl saada!

Mike said...

huvitav...Loodame et kõik laheneb kenasti ära:)

Tim1212 said...

Keskerakond on läinud väga õiget teed seoses palkade tõstmise esile tõstmisega. Olen isegi töötanud mõned aastad välismaal. Kui keegi küsis minu käest Eesti kohta, siis taheti sageli teada meie keskmist palka ja mu vastus ütles Eesti kohta kahjuks ebameeldivalt palju. Eesti mainele mõjuks kordades rohkem inimese väärtustamine, kui üle laipade heaolu poole jooksmine. Ma arvan, et meil oleks sellega võimalus eristuda teistest ida-euroopa riikidest ja samm skandinaaviale lähemale.

Soovin kõike paremat!

Jubejuss said...

minul oli ka ükspäev kõht lahti, aga võtsin söe tabletti ja korda sain!

Jubejuss said...

Ja minu klassivend oli jällegi selline poiss, et tema õppis pahasti aga süüdi oli selles tema pinginaaber kuna hoopis tema õppis pahasti.

Anonymous said...

Evelyn, miks sa räägid oma isiklikus blogis Keskerakonna nimel ("meie" vorm)? Miks ei võiks rääkida "mina" vormis? Siis oleks tunnetatav isiklik suhtumine probleemi ja vastutuse võtmine konkreetsete sõnade eest. Praegu jääb mulje, justkui distantseeruksid sihipäraselt isiklike seisukohtade avaldamisest.

Jubejuss said...

Evelyn mõtleb praegu ja lähima kahe nädala jooksul tekib siia jälle mõni mõte - võite mind uskuda!

Evelyn Sepp said...

unekott, ära oled kade, eks kõigil ole võimalus olnud need asjad ära "teha".
ja kui oled nõus, et peale meditsiinitöötajate on avalikus sektoris veel ametikohti, mis on olulised, millele naljast tööjõudu sisse osta ei saa, eks siis tulebki reaalseid samme astuda. Kui need sõltuvad poliitilistest valikutest, siis tuleb nende vahel ka valida!

Evelyn Sepp said...

rain, mulle tundub, et sul jäi midagi kahe silma vahele. Keskerakond ütles väga selgelt välja, et toetab palgatõusu. Meie koalitsioonipartner pidas seda aga naljaks. Ajasid vist seega meid segi.
Vasakparteile soovin aga edu!

Evelyn Sepp said...

mike-le, tim1212-le, margole jt: tänud heade soovide, kaasamõtlemise ja nõuannete eest.
Loomulikult on tore mõelda, et mina see olengi maailm või keskerakond, aga mõnikord on täpsem väljendada pisut suurema ringi veendumust kui vaid minu isiklik.
küll aga ei jäta ma sedagi välja ütlemata:)

muuseas. loodan, et ka jubeuss ei ole pettunud. Ei võtnudki kaks nädalat aega, et minu siseringi mõni uus mõte tekiks:)

Arkadi Zuk said...

Ega see haigete inimeste droogidega jalulhoidmine meie genofondile hästi mõju. Vaatame kasvõi mind.

Palju mõistlikum oleks, kui laseks enamuse arste lahti, või müüks nigeeriasse ja alles jäänud raha eest hakkaks tasuta eutanaasiakomplekte jagama.

Anonymous said...

2008真情寫真aa片免費看捷克論壇微風論壇大眾論壇plus論壇080視訊聊天室情色視訊交友90739美女交友-成人聊天室色情小說做愛成人圖片區豆豆色情聊天室080豆豆聊天室 小辣妹影音交友網台中情人聊天室桃園星願聊天室高雄網友聊天室新中台灣聊天室中部網友聊天室嘉義之光聊天室基隆海岸聊天室中壢網友聊天室南台灣聊天室南部聊坊聊天室台南不夜城聊天室南部網友聊天室屏東網友聊天室台南網友聊天室屏東聊坊聊天室雲林網友聊天室大學生BBS聊天室網路學院聊天室屏東夜語聊天室孤男寡女聊天室一網情深聊天室心靈饗宴聊天室流星花園聊天室食色男女色情聊天室真愛宣言交友聊天室情人皇朝聊天室上班族成人聊天室上班族f1影音視訊聊天室哈雷視訊聊天室080影音視訊聊天室38不夜城聊天室援交聊天室080080哈啦聊天室台北已婚聊天室已婚廣場聊天室 夢幻家族聊天室摸摸扣扣同學會聊天室520情色聊天室QQ成人交友聊天室免費視訊網愛聊天室愛情公寓免費聊天室拉子性愛聊天室柔情網友聊天室哈啦影音交友網哈啦影音視訊聊天室櫻井莉亞三點全露寫真集123上班族聊天室尋夢園上班族聊天室成人聊天室上班族080上班族聊天室6k聊天室粉紅豆豆聊天室080豆豆聊天網新豆豆聊天室080聊天室免費音樂試聽流行音樂試聽免費aa片試看免費a長片線上看色情貼影片免費a長片

Anonymous said...

本土成人貼圖站大台灣情色網台灣男人幫論壇A圖網嘟嘟成人電影網火辣春夢貼圖網情色貼圖俱樂部台灣成人電影絲襪美腿樂園18美女貼圖區柔情聊天網707網愛聊天室聯盟台北69色情貼圖區38女孩情色網台灣映像館波波成人情色網站美女成人貼圖區無碼貼圖力量色妹妹性愛貼圖區日本女優貼圖網日本美少女貼圖區亞洲風暴情色貼圖網哈啦聊天室美少女自拍貼圖辣妹成人情色網台北女孩情色網辣手貼圖情色網AV無碼女優影片男女情色寫真貼圖a片天使俱樂部萍水相逢遊戲區平水相逢遊戲區免費視訊交友90739免費視訊聊天辣妹視訊 - 影音聊天網080視訊聊天室日本美女肛交美女工廠貼圖區百分百貼圖區亞洲成人電影情色網台灣本土自拍貼圖網麻辣貼圖情色網好色客成人圖片貼圖區711成人AV貼圖區台灣美女貼圖區筱萱成人論壇咪咪情色貼圖區momokoko同學會視訊kk272視訊情色文學小站成人情色貼圖區嘟嘟成人網嘟嘟情人色網 - 貼圖區免費色情a片下載台灣情色論壇成人影片分享免費視訊聊天區微風 成人 論壇kiss文學區taiwankiss文學區

Anonymous said...

85cc免費影城 愛情公寓正妹牆川藏第一美女 成人影片 情色交友網 美女視訊 美女視訊 視訊情人高雄網 JP成人影城 383成人影城 aa片免費a片下載 a片線上看aa片免費看 ※a片線上試看※sex520免費影片※ aa片免費看 BT成人論壇 金瓶影片交流區 自拍美女聊天室 aa片免費a片下載 SEX520免費影片 免費a片 日本美女寫真集 sex520aa免費影片 sex520aa免費影片 BT成人網 Hotsee免費視訊交友 百分百貼影片區 SEX520免費影片 免費視訊聊天室 情人視訊高雄網 星光情色討論版 正妹牆 383成人影城 線上85cc免費影城 85cc免費影城 85cc免費影城 85cc免費影城 ※免費視訊聊天室※ ※免費視訊聊天室※ 免費視訊聊天室 85cc免費影片 85cc免費影片 080苗栗人聊天室 080苗栗人聊天室 080中部人聊天室 080中部人聊天室 免費a片下載 免費a片 AA片免費看 aa片免費看 aa片免費看 aa片免費看 aa片免費看 日本av女優影片 av女優 av女優無碼影城 av女優 av女優 百分百成人圖片 百分百成人圖片 視訊情人高雄網 電話交友 影音電話交友 絕色影城 絕色影城 夜未眠成人影城 夜未眠成人影城 色咪咪影片網 色咪咪影片網 色咪咪影片網 色咪咪影片網 色咪咪影片網 免費色咪咪貼影片 免費色咪咪貼影片 色情遊戲 色情遊戲 色情遊戲 色情遊戲 影音視訊交友網

Anonymous said...

視訊交友網 080視訊聊天室 ※免費視訊聊天室※ ※免費視訊聊天室※ 視訊聊天室 成人影音視訊聊天室 ut影音視訊聊天室 ※免費視訊聊天室※ 視訊ukiss聊天室視訊ukiss聊天室 視訊交友90739 視訊交友90739 情人視訊網 168視訊美女 168視訊美女 168視訊美女 視訊美女館 視訊美女館 免費視訊美女網 小高聊天室 小高聊天室 aio交友聊天室 aio交友聊天室 交友聊天室 交友聊天室 線上a片 線上a片 線上a片 線上a片 線上a片 免費線上a片 免費線上a片 嘟嘟成人網站 成人漫畫 情色文學 嘟嘟成人網 成人貼圖區 情色文學成人小說 微風成人區 情色貼圖區 免費視訊聊天 免費成人圖片區 愛情公寓 愛情公寓聊天室 寄情築園小遊戲 免費aa片線上看 aa片免費看 情色SXE聊天室 SEX情色遊戲 色情A片 免費下載 av女優 俱樂部 情色論壇 辣妹視訊 情色貼圖網 免費色情 聊天室 情人視訊聊天室 免費a片成人影城 免費a片-aa片免費看 0204貼圖區 SEX情色 交友聊天-線上免費 女優天堂 成人交友網 成人情色貼圖區 18禁 -女優王國 080視訊美女聊天室 080視訊聊天室 視訊交友90739 免費a片 aio 視訊交友網 成人影城-免費a片※免費視訊聊天※85cc免費影片日本線上免費a片 免費色咪咪影片免費色咪咪影片aaa片免費看影片aaa片免費看成人影城情人視訊高雄網sex520免費影片080聊天室080聊天室aa的滿18歲影片免費av18禁影片免費av18禁影片免費av18禁影片aa的滿18歲影片

Anonymous said...

有空歡迎來我家唷~感謝分享..加油喔!.......................................................