3.1.07

Evelyn Sepp: Hukkame Saddami – mine õige põrgu!

Välisministeerium Rävala Puiesteel on Teaduste Akadeemia Raamatukogu vastas. Polnuks kaugele minna, et järgi küsida, mida tähendab moslemile surm poomise läbi.
Mõned nädalad tagasi raporteeris Eesti välisminister Urmas Paet peale oma Rootsi kolleegiga kohtumist usinalt meediale, et “Eesti ja Rootsi on teinud Estonia hukuga seotud teemadel alati tihedat koostööd. Ta meenutas justiitsminister Rein Langi nädal varem toimunud visiiti Rootsi, kus kohtumised olid väga avatud.“

Tihedat ja suurepärast ei ole seal tõsi kunagi ja mitte midagi olnud, aga Eesti on selle teemaga seotud. Seega on vähemalt teoreetiliselt võimalik võtta seisukohti ja anda hinnanguid.

Iseasi, kui neid sunnib võtma soov kolleegile lihtsalt meeldida.

Kust aga tuli tarkus kiita Saddam Husseini hukkamist, jääb täiesti arusaamatuks.

Pärast välisminister Urmas Paeti poolt järgi kiidetud Eesti positsiooni, mille kohaselt “Eesti austab Iraagi kohtu otsust Saddami suhtes,” tekitab kohalik poliitiline kompetents lihtsalt õõvastust.

Austab mida!? Kas legaalset või legitiimset otsusust. Kas ainult sellist, mille on teinud selleks volitatud institutsioon, või siis seda, et selle põhimõtted sarnaneksid neile, mille meie endile ülimaks oleme seadnud? Mida me seal kaitseme!?
Iraagi sõja algupäevil võis veel kuidagi mõista, et Eesti Vabariik kujundas oma seisukoha enam-vähem pressiteadete järgi. Et kui Washingtonist ikka saadeti press- release välja, et on vaja ja demokraatia on hädaohus, siis Eesti otsustas, et kui juba ajalehed kirjutavad, siis küllap see ka hea otsus on.
Pärast USA läbikukkumist Iraagi sõjas, pärast liitlasvägede põhimõttelise väljamarsi algust, pärast Quantanamot ja ohjeldamatut kodusõda, mis sellest kõigest Iraaki maha on jäänud, käituda aga samamoodi – no see on liig, mis liig.

Eestis on ju ometigi inimesi, kes suudaksid ministrit ja vajadusel teisigi huvilisi Husseini hukkamise kultuurilisest tähendusest teavitada. Ja kui seda tehti, aga mingil põhjusel ei kuulatud, on lugu “ajudega” hoopis narr.

See, et teiste rasside esindajad tunduvad vähese vaatamiskogemuse juures ühte nägu olevat või et näiteks asiaatide emotsioone on samal põhjusel raske välja lugeda, ei tähenda, et neid ei ole.

Kui nn suur valge lääs leinas kunagist USA presidenti Gerald Fordi, siis on loomulik, et ka Hussein tekitab miljonites siiraid tundeid. Ja kui tema elu tundus mitmetel põhjustel ehk mitte kõige väärtuslikum, siis just neil kultuurilistel põhjustel väärinuks ta vähemalt “väärikat” surma.

Pragmaatilistel reaalpoliitilistel põhjustel. Selles kultuuris alandava surmaga kätte maksta ei ole just kuigi ettenägelik.

Ja samale põrguteele asumisega on võrreldav jaht kurikuulsast hukkamisest avalikuks tulnud mitteametliku koduvideo tegijatele.

Seegi tundub nii mulgine – kui meil pakuti mõni aeg tagasi ühele pealinna volinikule altkäemaksu teise poliitilisse leeri üle minemise ees, siiski kiruti ju peamiselt seda, et ta söandas selle katse linti võtta, mitte aga pistisepakkumist ega pakkujat.

Ma ei tea, mis mõtetega pärast selliste avalduste tegemist Paetite peres aastavahetuse pidulauas edasi istuti ja verivorste järati, aga Hurmal oldi seisukohal, et Eesti sugune väikeriik ei tohi omada inimõiguste teemal topeltstandardeid. Liiatigi, kui selle hind ja väärakus vaatab meile vastu meie endi väga hiljutisest lähiajaloost, kasvõi MRP aegadest.

Peatsete kohtumisteni!
Evelyn Sepp

21 comments:

artma said...

ei väsi ma imetlemast Evelin Sepp'a!

Sirje said...

Pole siin midagi, et ainult välisminister süüdi! Koos te oma valitsusega selle supi olete kokku keetnud, koos peate ka ära sööma. Või on välisministril ainuõigus kogu valitsuse nimel oma isikiku arvamusega lehvitada? Evelyn, tuha enesele päheraputamine oleks hoopiski sündsam tegevus, kui teiste verivorstide kallal urgitseda.

RLeinberg said...

juttu teemadel seadus, legitiimsus, jms., v6iks alustada sellest:

As of 2006, Idaho and Oklahoma are the only other states in which execution by firing squad is legally available (as backup methods only; both states use lethal injection as their primary methods of execution).

T6lge: Alates 2006.a. Idaho ja Oklahoma on ainsad osariigid kus juriidiliselt on v6imalik hukkamine mahalaskmise läbi (kui ainult varuvariandid; mõlemad osariigid kasutavad mürgitamist kui peamine, primaarne hukkamismetod).

Miks on see oluline?

Presidendi valimised...

Kas on nii et JOKK ütleb on nii mürgitamine kui mahalaskmine saadaval ja ma muudkui valin... Üks on peamine, primaarne, ja teine on varuvariant.

Selline oli ka Eesti p6hiseaduse loojate mõte mida te Kera... (jätan sõna ütlemata et ei kustutataks) jõhkrakt ja nõmedalt moonutasite.

Teil pole mingit moraalset autoriteeti et moraali puutuvas s6na v6tta.

mr.Costello said...

Lugupeetud Evelyn Sepp!

Kogu see jutt, mida te kirjutasite Saddami hukkamise ja sellega seonduvate avalduste kohta on absoluutselt õige. Olen teiega nõus, et Eesti Vabariik poleks pidanud sellist välispoliitilist avaldust tegema. Veelgi enam, paljudel juhtudel tasuks Eesti Vabariigi esindajatel üldse vähem rääkida, sest vait olles jätab isegi loll endast targa mulje...

Kahjuks käib aga see ka teie kohta ja siinkohal tooksin ära lõigu teie postitusest, mis mind üldse seda kommentaari kirjutama ajendas:

Pärast USA läbikukkumist Iraagi sõjas, pärast liitlasvägede põhimõttelise väljamarsi algust, pärast Quantanamot ja ohjeldamatut kodusõda, mis sellest kõigest Iraaki maha on jäänud, käituda aga samamoodi – no see on liig, mis liig.

Kas ma tohin teilt paluda, et pühendaksite oma blogi mõned järgnevad sissekanded sellele, et selgitaksite, miks teie, kes te räägite USA läbikukkumisest ja liitlasvägede väljamarsist, hääletasite alles mõned nädalad tagasi, 19. detsembril eelnõu 1052 OE ehk Eesti Iraagi missiooni pikendamise poolt?

Mälu värskendamiseks: hääletustulemused leiate siit.

Ja ärge hakake oma poolthäält põhjendama parteidistsipliini või muu sellisega - vaatan samast protokollist, et teie erakonnakaaslane Jüri Šehovtsov leidis endas kodanikujulgust hääletada vastu.

Lisaks vaatan stenogrammist, et te isegi ei võtnud kordagi selles küsimuses sõna, kuigi teie blogist tundub nagu teil oleks selles küsimuses oma arvamus.

Ehk siis alguse juurde tagasi tulles - sellises olukorras oleks teil, Evelyn Sepp, targem olnud vait olla. Tulla nüüd oma blogis moraali lugema - no see on liig, mis liig.

Joosep-Georg said...
This comment has been removed by the author.
Joosep-Georg said...

Huvitav, miks Kerakonna pressimootor on otsustanud Edgarist blogi kaudu maalida positiivse, Evelynist aga negatiivse pildi...

Mauri said...

Tubli Evelin, väga lahe kommentaar, Paet on tõesti lolli möla eest maeiütlemismaterjalist ja kuipikka nööri väärt, aga siiski ühinen Costello küsimusega.
Et õpetame odavate eludega liivaneegrite peal oma sõjaväge välja? Saadaks nad järsku Tšetšeeniasse?

kristian said...

no ma arvan, et eestipoolse seisukohavõtu tagamaid pole vaja eriti lähedalt otsida - väga samasugune kommentaar tuli ju ka washingtonist ja mida meil kui usa tublil liitlasel siis veel öelda on? klähvatame ka korraks sinnapoole kuhu suur koer haukus - nii on ju kõige lihtsam ja mugavam?

Prince Henry said...

Huvitav - kas keegi surmaotsusest kaugemale ka vaatab. USA vaatas kindlasti! Mis iganes ka selle tagajärel nüüd juhtub, oli see kindlalt ette planeeritud. Või julgeb keegi väita, et sellised asjad juhtuvad "suure võimu" kontrollita?

Poomissurm oli ju kunagi ammu väga "meelelahutuslik" ehk siis hirmutav ja aitas väga palju kaasa rahva juhtimisele.

Huvitav ajastu, milles me elame...

Heldur said...

Nii Estonia huku, kui Saddami poomise taga on ühed ja samad jõud. LKV-l
on materjalid Estonia kohta. Miks
Ilves ei pärinud nende kohta Bushilt
midagi- ons 10 ameeriklaste poolt
röövitud eestlast, kes vaevalt enam elus on, peenrahas mängus, kus kellegi kaukaid täitev raketi osa, mis Paldiskist oli varastatud ja siis ära ostetud, oli vastukaubaks. Last kuulus Lepiksonile. Oli ta surm sellega seotud ?
Need asjad on läänes AJAKIRJANDUSES ilmunud, meil pole aga nagu kuuldudki, et alev lasti põhja tänu ebaõnnestunud tracki eemaldamisele tormisel merel.
Kas kordub sama stsenaarium, mis
kriminaalasjaga siseministrite,
dollaripeaministri ja teiste puhul- asjaga võimalikult seotud Laar PEAB saama võimule, et ISE asja ajada. Muidu pole kohtulaud enam kaugel.
Kes toob selgust ?

Oop said...

Guantanamo, mitte Quantanamo.

Evelyn Sepp said...

ahh-ahh-haa, imetlen ise kah ennast vahel:))

Sirjele nii palju, et täna saab ära hoida ainult uusi vigu, vanad on tehtud. Iraaki minemise lugu on kõigile üldteada. Paraku on tõsi ka see, et lihtsalt minema jalutades halveneb olukord ilmselt mõõtmatult. Loll olukord igatahes. Kui asja juures mingit arengut on märgata, siis vähemalt nii palju, et täna nimetatakse asja õige nimega - tegemist on puhtakujulise okupatsiooniga Iraagis. Olgugi, et see toimub justkui ametliku võimu palvel. Tegelikkus aga ükskõik millisest vaatenurgast võttes, on palju-palju keérulisem.

Minu paeti-kriitika käis ja käib sellise rumala ülereageerimise peale, milleks eestil puudub nii vajadus kui ka kompetents.

Ei läinud ju palju aeg mööda, kui erinevalt paetist, oli eruoopa ja ka ameerika husseini hukkamise suhtes ülikriitilised.

Nii et miks meie ometi...???

rleinbergile - arutlesin hiljuti noorpoliitikute debatilm mis see jokk on.
kui Te olete juhtunud lugema Masside mässu, siis see jokk jutt on tüüpiline massiinimese mula. Massinimese oma sellepärast, et sildi saab külge kleepida kõigile, mis oma arvamusest ja veendumusest erineb. Tähtis pole ju teada, vaid arvata. Pole vist saladus ka see, et mida keerulisem küsimus, seda rohkem peab teadma, et seisukoht kujundada. Aga massinimene ei kahtle oma ainuõiguses või ainuõigsuses. Tema teab!
Palju õnne. Mina eelistan kuuluda pigem eliitinimese alaliiki. Sellesse, kes kahtleb ja endale ka kriitilisi küsimusi esitab. LIhtsalt selleks, et aru saada, kas ma tean midagi või lihtsalt arvan, et tean. Selles, nagu mõistate, on olemuslik vahe.

mr costello väärib pikemat vaidlust ja selgitust, mille loodan lähiajal ka sõnastada:) Aga tänan tähelepanu eest igal juhul.

Evelyn Sepp said...

joose-georgile ja maurile:

no leppige vahelduseks kokku, kas must on must või ei ole. loomulikult tahaks olla igas pulmas pruut ja igal matusel kadunuke, aga alati ei tule vist välja. Tegelikult ei taha kah.
Kuidas teile tundub mõte, et vähemalt ühel on aja jooksul võimalus ehk oma seisukoht ümber kujundada. Poleks ju paha, kui mõni järgmine lugu oleks teie mõlema arvates lahe?!

Evelyn Sepp said...

kristjan, tegelikult läks nii, et Bushi Iraagi plaan on vist juba ette läbi kukkunud. igatahes oli ka tema juhtunu suhtes üllatvalt ülikriitiline nagu ka Briti peaministi parteikaaslasest järeltulija - praegune rahandusminister.
Seda enam oli see jabur, et üritasime kraapida kintsu, mida selle omanik oli juba ise süganud.

Evelyn Sepp said...

heldur,
sinu paralleelil võib rohkemgi kui me oleme valmis uskuma sidet ja sisu olle.
olen seni oma estonia teemalise tegevuse kommenteerimisel siin foorumis pisut kõhklev olnud, kuid ei välista, et see oleks siiski õiglane.
ärgu keegi mõelgugi, et olen pillid kokku pannud ja vaikselt asjasst loobunud.
Ei ole!

sexy said...

情趣用品,情趣用品,情趣用品,情趣用品,情趣用品,情趣用品,情趣,情趣,情趣,情趣,情趣,情趣,情趣用品,情趣用品,情趣,情趣,A片,A片,情色,A片,A片,情色,A片,A片,情趣用品,A片,情趣用品,A片,情趣用品,a片,情趣用品

A片,A片,AV女優,色情,成人,做愛,情色,AIO,視訊聊天室,SEX,聊天室,自拍,AV,情色,成人,情色,aio,sex,成人,情色

免費A片,美女視訊,情色交友,免費AV,色情網站,辣妹視訊,美女交友,色情影片,成人影片,成人網站,H漫,18成人,成人圖片,成人漫畫,情色網,日本A片,免費A片下載,性愛

情色文學,色情A片,A片下載,色情遊戲,色情影片,色情聊天室,情色電影,免費視訊,免費視訊聊天,免費視訊聊天室,一葉情貼圖片區,情色視訊,免費成人影片,視訊交友,視訊聊天,言情小說,愛情小說,AV片,A漫,AVDVD,情色論壇,視訊美女,AV成人網,成人交友,成人電影,成人貼圖,成人小說,成人文章,成人圖片區,成人遊戲,愛情公寓,情色貼圖,色情小說,情色小說,成人論壇

情色貼圖,色情聊天室,情色視訊,情色文學,色情小說,情色小說,色情,寄情築園小遊戲,情色電影,色情遊戲,色情網站,聊天室,ut聊天室,豆豆聊天室,美女視訊,辣妹視訊,視訊聊天室,視訊交友網,免費視訊聊天,免費A片,日本a片

A片,A片,A片下載,做愛,成人電影,.18成人,日本A片,情色小說,情色電影,成人影城,自拍,情色論壇,成人論壇,情色貼圖,情色,免費A片,成人,成人網站,成人圖片,AV女優,成人光碟,色情,色情影片,免費A片下載,SEX,AV,色情網站,本土自拍,性愛,成人影片,情色文學,成人文章,成人圖片區,成人貼圖

t7x8z7x0r3 said...

本土成人貼圖站大台灣情色網台灣男人幫論壇A圖網嘟嘟成人電影網火辣春夢貼圖網情色貼圖俱樂部台灣成人電影絲襪美腿樂園18美女貼圖區柔情聊天網707網愛聊天室聯盟台北69色情貼圖區38女孩情色網台灣映像館波波成人情色網站美女成人貼圖區無碼貼圖力量色妹妹性愛貼圖區日本女優貼圖網日本美少女貼圖區亞洲風暴情色貼圖網哈啦聊天室美少女自拍貼圖辣妹成人情色網台北女孩情色網辣手貼圖情色網AV無碼女優影片男女情色寫真貼圖a片天使俱樂部萍水相逢遊戲區平水相逢遊戲區免費視訊交友90739免費視訊聊天辣妹視訊 - 影音聊天網080視訊聊天室日本美女肛交美女工廠貼圖區百分百貼圖區亞洲成人電影情色網台灣本土自拍貼圖網麻辣貼圖情色網好色客成人圖片貼圖區711成人AV貼圖區台灣美女貼圖區筱萱成人論壇咪咪情色貼圖區momokoko同學會視訊kk272視訊情色文學小站成人情色貼圖區嘟嘟成人網嘟嘟情人色網 - 貼圖區免費色情a片下載台灣情色論壇成人影片分享免費視訊聊天區微風 成人 論壇kiss文學區taiwankiss文學區

t7x8z7x0r3 said...

2008真情寫真aa片免費看捷克論壇微風論壇大眾論壇plus論壇080視訊聊天室情色視訊交友90739美女交友-成人聊天室色情小說做愛成人圖片區豆豆色情聊天室080豆豆聊天室 小辣妹影音交友網台中情人聊天室桃園星願聊天室高雄網友聊天室新中台灣聊天室中部網友聊天室嘉義之光聊天室基隆海岸聊天室中壢網友聊天室南台灣聊天室南部聊坊聊天室台南不夜城聊天室南部網友聊天室屏東網友聊天室台南網友聊天室屏東聊坊聊天室雲林網友聊天室大學生BBS聊天室網路學院聊天室屏東夜語聊天室孤男寡女聊天室一網情深聊天室心靈饗宴聊天室流星花園聊天室食色男女色情聊天室真愛宣言交友聊天室情人皇朝聊天室上班族成人聊天室上班族f1影音視訊聊天室哈雷視訊聊天室080影音視訊聊天室38不夜城聊天室援交聊天室080080哈啦聊天室台北已婚聊天室已婚廣場聊天室 夢幻家族聊天室摸摸扣扣同學會聊天室520情色聊天室QQ成人交友聊天室免費視訊網愛聊天室愛情公寓免費聊天室拉子性愛聊天室柔情網友聊天室哈啦影音交友網哈啦影音視訊聊天室櫻井莉亞三點全露寫真集123上班族聊天室尋夢園上班族聊天室成人聊天室上班族080上班族聊天室6k聊天室粉紅豆豆聊天室080豆豆聊天網新豆豆聊天室080聊天室免費音樂試聽流行音樂試聽免費aa片試看免費a長片線上看色情貼影片免費a長片

nini said...

85cc免費影城 愛情公寓正妹牆川藏第一美女 成人影片 情色交友網 美女視訊 美女視訊 視訊情人高雄網 JP成人影城 383成人影城 aa片免費a片下載 a片線上看aa片免費看 ※a片線上試看※sex520免費影片※ aa片免費看 BT成人論壇 金瓶影片交流區 自拍美女聊天室 aa片免費a片下載 SEX520免費影片 免費a片 日本美女寫真集 sex520aa免費影片 sex520aa免費影片 BT成人網 Hotsee免費視訊交友 百分百貼影片區 SEX520免費影片 免費視訊聊天室 情人視訊高雄網 星光情色討論版 正妹牆 383成人影城 線上85cc免費影城 85cc免費影城 85cc免費影城 85cc免費影城 ※免費視訊聊天室※ ※免費視訊聊天室※ 免費視訊聊天室 85cc免費影片 85cc免費影片 080苗栗人聊天室 080苗栗人聊天室 080中部人聊天室 080中部人聊天室 免費a片下載 免費a片 AA片免費看 aa片免費看 aa片免費看 aa片免費看 aa片免費看 日本av女優影片 av女優 av女優無碼影城 av女優 av女優 百分百成人圖片 百分百成人圖片 視訊情人高雄網 電話交友 影音電話交友 絕色影城 絕色影城 夜未眠成人影城 夜未眠成人影城 色咪咪影片網 色咪咪影片網 色咪咪影片網 色咪咪影片網 色咪咪影片網 免費色咪咪貼影片 免費色咪咪貼影片 色情遊戲 色情遊戲 色情遊戲 色情遊戲 影音視訊交友網

nini said...

視訊交友網 080視訊聊天室 ※免費視訊聊天室※ ※免費視訊聊天室※ 視訊聊天室 成人影音視訊聊天室 ut影音視訊聊天室 ※免費視訊聊天室※ 視訊ukiss聊天室視訊ukiss聊天室 視訊交友90739 視訊交友90739 情人視訊網 168視訊美女 168視訊美女 168視訊美女 視訊美女館 視訊美女館 免費視訊美女網 小高聊天室 小高聊天室 aio交友聊天室 aio交友聊天室 交友聊天室 交友聊天室 線上a片 線上a片 線上a片 線上a片 線上a片 免費線上a片 免費線上a片 嘟嘟成人網站 成人漫畫 情色文學 嘟嘟成人網 成人貼圖區 情色文學成人小說 微風成人區 情色貼圖區 免費視訊聊天 免費成人圖片區 愛情公寓 愛情公寓聊天室 寄情築園小遊戲 免費aa片線上看 aa片免費看 情色SXE聊天室 SEX情色遊戲 色情A片 免費下載 av女優 俱樂部 情色論壇 辣妹視訊 情色貼圖網 免費色情 聊天室 情人視訊聊天室 免費a片成人影城 免費a片-aa片免費看 0204貼圖區 SEX情色 交友聊天-線上免費 女優天堂 成人交友網 成人情色貼圖區 18禁 -女優王國 080視訊美女聊天室 080視訊聊天室 視訊交友90739 免費a片 aio 視訊交友網 成人影城-免費a片※免費視訊聊天※85cc免費影片日本線上免費a片 免費色咪咪影片免費色咪咪影片aaa片免費看影片aaa片免費看成人影城情人視訊高雄網sex520免費影片080聊天室080聊天室aa的滿18歲影片免費av18禁影片免費av18禁影片免費av18禁影片aa的滿18歲影片

9988 said...

有空歡迎來我家唷~感謝分享..加油喔!.......................................................